Ειδικό βραβείο δόθηκε στο Γενικό Λύκειο και Γυμνάσιο Λάππα για το τηλεοπτικό μήνυμά τους, στο διαγωνισμό μαθητικής δημιουργίας με θέμα: "Μείωση-Επαναχρησιμοποίηση-Ανακύκλωση".

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε από το τμήμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και την αντιδημαρχία Καθαριότητας του Δήμου Πατρέων.

Οι περιβαλλοντικές ομάδες του Γυμνασίου και Λυκείου Λάππα, με αφορμή την ταινία «Ψηφιακά νεκροταφεία» από την σειρά «Εξάντας», ευαισθητοποήθηκαν και δημιούργησαν τραγούδι με θέμα «Ο Ρατσισμός στην Ανακύκλωση των Ηλεκτρονικών Συσκευών».

Οι μαθητές χόρεψαν και τραγούδησαν τους στίχους τους που σε κάποια σημεία έλεγαν:

Τους λένε τριτοκοσμικούς

και δεν τους λογαριάζουν

απόβλητα τους στέλνουνε,

νόμους παραβιάζουν.

Δεν έχουν υπολογιστές

ούτε τεχνολογία

στης Δύσης τα απόβλητα

γίνονται θυσία.

Παρακάτω επισυνάπτεται το σχετικό δελτίο τύπου

Περισσότερα: Βραβείο στο διαγωνισμό μαθητικής δημιουργίας 2012 με θέμα: "Μείωση-Επαναχρησιμοποίηση-Ανακύκλωση"

Alternative flash content